ORGULJE SV. MARKA 2017
4. MEĐUNARODNI CIKLUS KONCERATA ORGULJSKE GLAZBE
U četvrtoj godini postojanja ovog ciklusa sretni smo i zadovoljni činjenicom kako je sve veći interes ne samo publike, već i glazbenika koji žele nastupiti za orguljama crkve sv. Marka. Od mlađih preko starijih, hrvatskih i inozemnih umjetnika, danas možemo govoriti o tridesetak europskih i svjetskih umjetnika, redom istaknutih profesora na uglednim svjetskim glazbenim sveučilištima i orguljaša uglednih europskih katedrala, koji su gostovali u ciklusu Orgulje sv. Marka. Oni se o kvaliteti Eisenbarthovih orgulja, ali i jedinstvenoj atmosferi crkve sv. Marka, kao i same organizacije ciklusa i prijema u Hrvatskoj očituju u superlativima, te tako na svojim putovanjima diljem svijeta promiču značaj i o hrvatskoj sredini, a što je možda još važnije, rado joj se i bez zadrške vraćaju.
Ove godine izabrali smo transkripcije za orgulje koje će se poput crvene niti provlačiti kroz sve koncerte našega ciklusa. Transkripcije za orgulje mnogo su više od puke adaptacije rado slušane glazbe za novi medij: česte u anglosaksonskim i frankofonim sredinama, potiču ingenioznost izvođača u tretiranju orguljskog zvuka, te, još više, pomicanja granica u tehničkom smislu, pa danas vrlo prirodno orguljaši sviraju i na 3 ili 4 manuala istodobno, a inovacije u gradnji orgulja 21. stoljeća pokazuju kako im je smjer često zadan vanorguljskim elementima na tragu imitacije orkestra i drugih instrumenata. U tom smislu, kroz pažljivi izbor umjetnika i njihova repertoara pratit ćemo odraze zvuka orgulja kroz povijest i njihove reakcije na druge zvukovne medije, te načine kako su svoj „glas“ mijenjale i obogaćivale u nastojanju da zasluženo postanu, po Mozartovim riječima, kraljicom instrumenata.
Ciklus otvaramo „kraljevskim“ zvucima kakvi i pristaju kraljici instrumenata, pri čemu ćemo po prvi put u Hrvatskoj ugostiti Jean-Baptistea Robina, jednog od četiriju orguljaša zlatnih orgulja Kraljevske kapele u Versaillesu, koji poput svojih slavnih prethodnika Couperina, Marchanda i Balbastrea ujedinjuje skladatelja i orguljaša u jednoj osobi, te redovito gostuje diljem Amerike i Europe pokazujući najviše vrhunce orguljske umjetnosti. Posebno nas raduje kako ćemo moći čuti njegove vješte transkripcije glazbe C. Debussyja kojim je već oduševio publiku diljem svijeta. Njemu će se pridružiti još dva jedinstvena francuska umjetnika: Olivier Penin, orguljaš bazilike sv. Klotilde u Parizu, mitskog mjesta u svijetu orgulja - na kojem su u posljednjih 150 godina stvarali najveći francuski orguljaši-skladatelji César Franck, Charles Tournemire i Jean Langlais – čiju će nam tradiciju predstaviti integralnom izvedbom Franckovih Triju korala, ali i biranih petičnih momenata Tournemirove glazbe, te Frédéric Blanc, sjajan pariški orguljaš i improvizator, posljednji đak Mauricea i Marie-Madeleine Duruflé, a danas kustos njihove ostavštine, koji će svoj recital ostvariti izmjenama transkripcija i improvizacija, dva imanentno orguljaška aspekta muziciranja. Njima će se pridružiti talijanski orguljaš Eugenio Maria Fagiani koji u svoj bogati raspored koncerata diljem svijeta upisuje i Siriju, u kojoj je upravo nastupio kao prvi zapadni umjetnik od početka tamošnjih sukoba, a koji nam donosi zvukove Handelove Glazbe za kraljevski vatromet u orguljskom ruhu, te Ulrich Walther, njemački orguljaš koji na tragu bogate germanske tradicije izrađuje vlastite transkripcije glazbe Maxa Regera i J. S. Bacha. Na koncu tu su i domaći umjetnici: mlada orguljašica Katarina Javora, ali i dvoje sjajnih vokalnih umjetnika, Monika Cerovčec i Krešimir Stražanac čijim se nastupom zaključuje ovogodišnji ciklus uz Abschiedsmusik, glazbu oproštaja prigodnu ne samo za kraj ciklusa, već se uoči blagdana Sviju Svetih biranim vrhunskim repertoarom Lieda adaptiranim za orgulje rado prisjećamo i mnogih onih koji su nas na bilo koji način napustili, zaduživši ovaj ciklus svojom moralnom i materijalnom podrškom, pri čemu valja istaknuti uspomenu jednog od idejnih začetnika ovog ciklusa, prof. Nevena Valenta kojemu se ove godine navršava 5. obljetnica smrti.
Zahvalni smo na kontinuiranoj podršci koju nam i ove godine pružaju Župni ured crkve sv. Marka, Turistička zajednica grada Zagreba, HUZIP, Grad Zagreb, Ministarstvo kulture, te naši sponzori. Nizom od ukupno sedam koncerata želimo našim sugrađanima, kao i svim dragim gostima Zagreba podsjetiti na činjenicu kako u povijesti hrvatskoga naroda upravo crkva sv. Marka na Gornjemu Gradu bilježi najraniji spomen hrvatskih orguljaša i orgulja, čiji su zvukovi odzvanjali prostorima ove najstarije zagrebačke župne crkve još drevne 1359. g. Na tom tragu, neka svatko pronađe djelić bogate povijesti i umjetnosti i u ovogodišnjem izboru glazbe – dobrodošli na 4. Orgulje sv. Marka!
GLAZBENA TRADICIJA U CRKVI SV. MARKA
O ORGULJAMA CRKVE SV. MARKA
PREUZMITE KATALOG 2017